Jak na gramatiku

2 vyučovací hodiny

WEBINÁŘ

(ne)pedagogičtí pracovníci

Seminář se uskuteční 11.11.2024 od 15:00 do cca 16:30 hod.

Akce se uskuteční v prostředí LiveWebinar. Podrobnější informace zašleme přihlášeným den před spuštěním webináře. Pokud je v den konání nenaleznete v žádné složce pošty, kontaktujte nás.

Platné osvědčení o absolvování akce a obdržíte po uskutečnění akce elektronicky (e-podpis). Více k webinářům zde.

Tento webinář je určen všem, kteří si chtějí prohloubit své znalosti didaktiky gramatiky českého jazyka. Dozvíte se, jak u dětí metodou činnostního učení zlepšit schopnost správného používání českého jazyka v psané i mluvené formě. Během školení se zaměříme na klíčová gramatická témata, která tvoří základ správné komunikace a porozumění jazyku prostřednictvím zábavných aktivit zapojujících, co nejvíce smyslů.

Těšte se na:

• Pomůcky a monogramy – jak efektivně používat jazykové pomůcky a zkratky.
  • Hlásky a jejich rozdělení, včetně důležitosti jejich správného používání.
  • Druhy vět a jejich struktura.
  • Souvětí – základní pravidla tvoření.
  • Význam slova, kořen, předpona a příponová část.
  • Předpona vs. předložka – jak je odlišit a správně použít.
  • Tvoření slova jak jazyk přirozeně "roste".
  • Vyjmenovaná slova a příbuzná slova – jak se orientovat ve složitých pravidlech.
  • Slovní druhy, jejich charakteristiky a použití.
  • Podmět a přísudek – základní stavební prvky věty.
  • Přímá řeč – správné používání a zápis.
  • Cizí slova – jejich původ, význam a použití v češtině, využití zdrojů.

Webinář je vhodný pro studenty, pedagogy 1. stupně ZŠ, jejich asistenty a všechny, kteří se chtějí inspirovat, jak pojmout učení zábavnější formou. Pomůže vám a vašim žákům zvládnout složitá gramatická pravidla a zlepšit schopnost se vyjadřovat přesně a srozumitelně.

Ve 4. a 5. ročníku se žáci učí ovládnout několik nových gramatických jevů. Pojďte se s námi inspirovat a obohaťte své hodiny o zajímavé činnosti a aktivity. Lektorky vychází ze své pedagogické praxe a krom teorie bude školení obsahovat také praktické ukázky.

V rámci výkladu si všimněte, jakým způsobem lektor používá, věnuje se:

• Pozitivní způsoby hodnocení žáků.
  • Rozvíjení kompetence pracovní, komunikativní, kompetence k učení, kompetence k řešení problémů a kompetence sociální.