Občanské sdružení Tvořivá škola bylo založeno v roce 2001, jako sdružení učitelů, lektorů a škol s cílem šířit a zavádět do praxe škol tzv. české činnostní učení.
Hlavní poděkování za vznik programu činnostního učení patří učitelce, lekorce a autorce učebnic Zdeně Rosecké, která již v roce 1996 sestavila první současný program činnostního učení pro ZŠ a pořádala akce DVPP pro učitele v celé České republice. Ve své práci vyšla z didaktiky J.A. Komenského, učení prvorepublikových reformních a škol a především z osobních 40 letých zkušeností s činnostním učení.
K vytvoření programu činnostního učení do současné podoby ve velké míře přispěli desítky dalších pedagogů. Všem děkujeme za jejich obětavou práci. Bez nich bychom to nedokázali.
Poděkování patří také MŠMT ČR a všem nadacím a fondům, které Tvořivé škole poskytli finanční prostředky na její činnost.
Stručná historie Tvořivé školy, o.s.:
2001
- založení sdružení, akreditace programů DVPP
- projekt Vzdělávání metodiku činnostního učení (MŠMT ČR)
- desítky kurzů DVPP
2002
- projekt Vzdělávání lektoru činnostního učení – Šlapnice u Brna (Nadace OSF)
- příprava Modelového ŠVP Tvořivá škola
- školení ředitelů ZŠ ve všech krajích ČR
- založení sítě Tvořivých škol
- desítky kurzů DVPP
2003
- projekt Modelový ŠVP Tvořivá škola (MŠMT ČR)
- projekt Náslechové hodiny činnostního učení pro studenty PdF v Brně (VNJH)
- Letní tvořivá škola – Ruda nad Moravou
- spuštění www.tvorivaskola.cz
- školení ředitelů ZŠ ve všech krajích ČR
- více než 100 kurzů DVPP
2004
- projekt The Activity teaching Methodologist (Nadace OSF)
- vydání Malé didaktiky činnostního učení - VNJH
- Letní tvořivá škola Velehrad
- více než 100 kurzů DVPP
- otevřen volitelný předmět Činnostní učení na PdF Brno, PdF Hradec Králové
2005
- projekt Vzdělávací střediska činnostního učení v Praze (ESF)
- vydání publikace Didaktika Analitická, J.A.K (NF při ISP)
- Letní tvořivé školy Velehrad a Nové Hrady
- natáčení didaktických instruktážních filmů o činnostním učení ve výuce M
- více než 150 kurzů DVPP
2006
- Projekt ESF – Vzdělávací střediska činnostního učení v ČR (2006 - 2007)
- Letní tvořivé školy Velehrad, Nové Hrady, Odry
- více než 150 kurzů DVPP
2007
- Projekt ESF – Učitel činnostního učení v Praze (2007 - 2008)
- Letní tvořivé školy Velehrad, Litoměřice, Písek
- více než 150 kurzů DVPP
2008
- Projekt ESF – Učitel činnostního učení v Praze (2008 - 2009)
- Letní tvořivé školy Velehrad, Litoměřice, Písek
- více než 150 kurzů DVPP
2009
- Projekt ESF – Tvořivá škola - Čtení a psaní s porozuměním (2009 -2012)
- Letní tvořivé školy Velehrad, Litoměřice, Písek
- více než 200 kurzů DVPP
2010
- Projekt ESF – Tvořivá škola - Čtení a psaní s porozuměním (2009 -2012)
- Letní tvořivé školy Velehrad, Litoměřice, Písek
- Konference tvořivých škol - Praha
- více než 250 kurzů DVPP
2011
- Projekt ESF – Tvořivá škola - Čtení a psaní s porozuměním (2009 -2012)
- Letní tvořivé školy Velehrad, Žihle, Litoměřice, Písek
- Systemické školení lektorů Tvořivé školy
- Konference tvořivých škol - Brno
- více než 200 kurzů DVPP
2012
- Projekt ESF – Tvořivá škola - Čtení a psaní s porozuměním
- Letní tvořivé školy Velehrad, Žihle, Plzeň
- Systemické školení lektorů Tvořivé školy
- Konference tvořivých škol - Praha
- více než 200 kurzů DVPP
2013
- Projekt ESF – Tvořivý učitel – interaktivní výuka na ZŠ (2013 - 2015)
- Letní tvořivé školy Velehrad, Žihle, Ordějov
Činnost sdružení
Akreditovaná vzdělávací instituce Tvořivá škola, o.s. působí na českém trhu od roku 2001. Zaměřujeme se na další vzdělávání učitelů, kurzy osobního rozvoje a nakladatelskou činnost. Kurzy a semináře činnostního učení vedou zkušení učitelé z praxe. Kurzy osobního rozvoje certifikovaní lektoři s příslušným vzděláním, výcvikem a praxí. Za dobu působení jsme proškolili již více než 30000 účastníků a do sítě tvořivých škol se přihlásilo 750 základních škol. To o čem přednášíme, také žijeme.
Grantové projety – ESF
Síť Tvořivých škol
V rámci metodické spolupráce na tvorbě Modelového školního vzdělávacího programu Tvořivá škola v letech 2002 až 2005 vznikla síť spolupracujících tvořivých škol. Školy zapojené do sítě spolupracují na praktické realizaci ŠVP na bázi činnostního učení. K 31. 12. 2012 registrujeme 752 ZŠ z celé ČR, které projevili zájem o inovační cestu realizovanou Tvořivou školou. Seznam škol zapojených do sítě naleznete na www.tvorivaskola.cz.
V rámci Sítě TŠ je od roku 2006 každoročně pořádána celorepubliková konference Tvořivých škol.
Další vzdělávání pedagogických pracovníků (DVPP)
Hlavním cílem Tvořivé školy je pomoci učitelům s praktickou náplní školních vzdělávacích programů a docílit toho, aby učivo bylo pro žáky zajímavé, pochopitelné a zvládnutelné, a aby jeho prostřednictvím docházelo k systematickému rozvíjení klíčových žákovských kompetencí.
V této souvislosti pořádáme vzdělávací programy DVPP (metodicko-praktické vzdělávací kurzy a ukázkové hodiny) pro učitele základních škol. Jejich obsahem jsou oborové didaktiky - konkrétní analogicky se rozvíjející vzdělávací postupy. Zdůrazňuje se v nich, jak je třeba přistupovat k výchově a vzdělávání žáků základních škol, abychom je naučili myslet, komunikovat, spolupracovat, řešit problémy, učit se a mít pozitivní vztah k sobě a svému okolí. V současné době rozvíjíme rovněž program Školní systemické konstelace zaměřený na osobnostní rozvoj učitelů a prevenci školních potíží žáků.
Od roku 2004 pořádáme pravidelně každým rokem Letní tvořivé školy činnostního učení pro učitele základních škol. V rámci letních škol realizujeme akreditované 9 - 12 vzdělávacích kurzů DVPP zaměřených na obrové didaktiky jednotlivých vzdělávacích oblastí.
Vzdělávací programy Tvořivé školy jsou zaměřené na podporu profesního rozvoje pedagogických pracovníků v oblasti kurikulární reformy a na jejich osobnostní rozvoj.
Cíle:
- Zvyšování kvality a efektivity vzdělávání formou nabídky DVPP zaměřeného na rozvoj činnostního učení a osobnostní rozvoj učitelů.
- Realizace kurzů DVPP zacílených na používání nových metod a forem práce, a to zejména ve výuce Matematiky, Čj, Aj, Prvouky, Přírodovědy, Vlastivědy a Fyziky na 1. a 2. stupni ZŠ s důrazem na činnostní učení a využití multimediální techniky.
- Tvorba a šíření nových metodických, tištěných, audiovizuálních a interaktivních metodických materiálů zaměřených na rozvoj činnostního učení
- Zvyšování znalostí pedagogů v zacházení s ICT technikou, formou realizace inovovaných programů DVPP zaměřených na používání multimediální techniky - HW, SW a didaktického SW ve výuce na 1. stupni ZŠ.
Abychom dosáhli uvedených cílů, je každý rok otevřeno cca 150 akreditovaných kurzů činnostního učení zaměřených na používání nových aktivizujích metod výuky, na práci s PC a interaktivní techniku umožňujících rozvoj interaktivních metod a forem práce ve výuce a na osobnostní rozvoj učitelů.
Cílová skupina
S cílovou skupinou učitelé ZŠ pracuje žadatel systematicky 10 let. V síti Tvořivých škol je k dnešnímu dni 752 ZŠ z celé ČR. S uvedenými školami žadatel vytvořil a do praxe zaváděl Modelový školní vzdělávací program TŠ pro 1. - 9 . ročník ZŠ. Na jeho základě si školy vytvářely vlastní ŠVP. Praktickým obsahem Modelového ŠVP je metodika činnostního učení předávaná učitelům na kurzech DVPP. V současnosti v rámci sítě TŠ spolupracujeme na implementaci a inovaci jednotlivých vzdělávacích oblastí ŠVP.
V rámci ČR jsme k 31. 12. 2012 na kurzech činnostního učení proškolili celkem 31127 učitelů. V rámci kurzů pořádaných z programů OP RLZ, JPD3 a OPPA bylo v ČR a Praze uspořádáno 97 kurzů činnostního učení, 7 celorepublikových konferencí a v didaktice matematiky bylo proškoleno 1343 učitelů 2. stupně ZŠ a 560 učitelů 1. stupně. Proběhly desítky ukázkových hodin, hospitací a odborných konzultací. Kromě kurzů financovaných z ESF jsme v ČR od roku 2001 do roku 2010 uspořádali cca 750 kurzů činnostního učení matematice a 300 kurzů Čtení a psaní s porozuměním pro učitele 1. stupně, kterými prošlo více než 20 000 učitelů. V současnosti Tvořivá škola spolupracuje se 120 odbornými lektory - učiteli z praxe - z celé ČR. O kurzy Tvořivé školy, které nabízejí konkrétní praktické postupy a dobré zkušenosti s jejich zaváděním, je mezi učiteli standardně velký zájem.
Publikační a nakladatelská činnost
Metodické publikace
Rosecká, Z., a kol. Malá didaktika činnostního učení. Brno: Tvořivá škola, 2004.
Vybrané metodické články
Metodické vzdělávací filmy
Ve spolupráci s partnerskými ZŠ jsme vytvořili instruktážní metodické filmy, které učitelům nabízejí soubory vybraných efektivních postupů: